Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Karmienie Piersią w pierwszych tygodniach życia dziecka

W pierwszych tygodniach, a właściwie w pierwszych 2 godzinach życia dziecka najważniejszy jest stymulujący prawidłowe karmienie piersią kontakt „ skóra do skóry”.

Zaraz po urodzeniu, kładziemy noworodka na brzuchu mamy, dzięki temu może sam odszukać pierś i poprzez ssanie brodawki przyjmuje pierwszą dawkę pokarmu, która jest dla niego niezwykle ważna. W pamięci dziecka pozostaje ten fakt przez cały okres laktacji. Noworodek zapamiętuje wówczas kształt i zapach brodawki sutkowej oraz prawidłowy odruch ssania. Jest to najprostsza droga do sukcesu w karmieniu piersią.

Karmienie piersią może zostać niekiedy zaburzone po porodzie przez zły stan mamy lub dziecka, ale nie należy się zrażać tylko cierpliwie starać się odtworzyć ten proces kiedy tylko będzie to możliwe.

Pierwsze tygodnie po porodzie są obarczone problemami laktacyjnymi takimi jak:

  • zbyt mała ilość pokarmu
  • zbyt duża ilość pokarmu ( nawał pokarmowy pojawia się około 3.-4. doby porodzie)
  • nieprawidłowa budowa anatomiczna brodawek sutkowych ( mogą być płaskie lub wklęsłe), które utrudniają wypływ pokarmu
  • stany zapalne piersi i brodawek

Stany te wymagają konsultacji z położną laktacyjną przez cały okres karmienia piersią, a szczególnie w jego pierwszych tygodniach.

  • Niekiedy trudności w karmieniu ustępują przy zastosowaniu odpowiedniej pozycji do karmienia. W początkowej fazie karmienia zalecana jest pozycja na leżąco na boku, lub na leżąco na wznak.
  • Do karmienia bliźniąt stosowana jest pozycja spod pachy, dzięki której można karmić bliźnięta jednocześnie.
  • Najpopularniejsza jest pozycja klasyczna, gdy matka siedzi, a jej ręka od strony piersi stanowi oparcie dla głowy dziecka, druga przytrzymuje pierś lub tułów dziecka. Odmianą tej pozycji jest pozycja krzyżowa gdzie dziecko jest trzymane ręką przeciwną do piersi. Dobranie odpowiedniej pozycji przy karmieniu piersią zapobiega powikłaniom podczas karmienia i przyczynia się do prawidłowego przebiegu laktacji.
Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore