Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Ciąża a aktywność fizyczna - zalecenia i przeciwskazania

Higiena ciąży to przede wszystkim unikanie tych nawyków i przyzwyczajeń, które mogłyby być niekorzystne dla dziecka, a kształtowanie i podtrzymywanie takich, które sprzyjają jego rozwojowi. Higieniczny tryb życia służy zdrowiu, chroni organizm ciężarnej przed wyczerpaniem, poprawia sprawność fizyczną, podtrzymuje pogodę ducha. Pomaga również zachować urodę Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a ciężarna ma odpowiednią kondycję, może uprawiać ulubiony sport – oczywiście nie wyczynowo.

𝐉𝐚𝐤𝐚 𝐚𝐤𝐭𝐲𝐰𝐧ość 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐳𝐚𝐥𝐞𝐜𝐚𝐧𝐚 𝐝𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐛𝐢𝐞𝐭 𝐜𝐢ęża𝐫𝐧𝐲𝐜h?

Dla wszystkich kobiet ciężarnych zalecana jest gimnastyka – najlepiej oparta na programie prezentowanym przez szkoły rodzenia. Ciężarna staje się sprawniejsza i lepiej przygotowana do porodu, opanuje technikę właściwego oddychania, zyska większą kontrolę nad swoim ciałem oraz uelastyczni mięśnie. Dzięki temu kobieta lepiej zniesie ból porodowy i łatwiej jej będzie współpracować z położną.

Gimnastyka pozwala zmniejszyć bóle kręgosłupa i zapobiec wielu ciążowym dolegliwościom. Przygotowuje do porodu , który dzięki wzmocnieniu organizmu będzie łatwiejszy i krótszy. Ruch usprawnia układ krążenia i oddechowy. W trakcie ćwiczeń wzmacnia się przepływ krwi przez macicę i łożysko, co wpływa pozytywnie na rozwój dziecka.U aktywnych przyszłych mam rzadziej występują problemy takie jak przedwczesny poród czy przenoszenie ciąży.

Co oprócz gimnastyki?

Godne polecenia jest pływanie . Dobrze wpływa na samopoczucie i odpręża, rozluźnia mięśnie grzbietu, które w ciąży są szczególnie obciążone. Zalecane są również spacery na świeżym powietrzu

Niezalecane:

  • aktywność obarczona dużym ryzykiem urazów np. : jazda na nartach, surfing, jazda konna, jazda na rolkach, łyżwach itp.
  • sauna, ekstremalny wysiłek fizyczny
  • podnoszenie dużych ciężarów, gry zespołowe
  • jazda na rowerze (zwłaszcza w zaawansowanej ciąży)

Podsumowując:

Zalecane jest dostosowanie wysiłku fizycznego do kondycji i dotychczasowych nawyków ciężarnej. Jeśli następuje sytuacja, w której należy ograniczyć aktywność ruchową, ponieważ ciąża grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem, lekarz prowadzący powinien o tym niezwłocznie poinformować.

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore