Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Karmienie mlekiem mamy - jakie korzyści rozwojowe niesie dla wcześniaka?

Najnowsze badanie pokazuje, że karmienie mlekiem matki może mieć wyjątkowe długoterminowe korzyści neurorozwojowe w przypadku wcześniaków.


Dla dzieci , które urodziły się przed czasem ogromnym wsparciem w utrzymaniu zdrowia i napędem atomowym dla ich rozwoju okazuje się mleko mamy. Opisywane badanie jest bardzo nowatorskie, bo do tej pory badano pod kątem korzyści rozwojowych karmienia mlekiem matki dzieci urodzone o czasie, opisując mechanizmy obejmujące składniki odżywcze i nie odżywcze czynniki bioaktywne w mleku matki, które korzystnie wpływają na mózg niemowlęcia w krytycznym okresie rozwoju.
Jednak wyniki badań z udziałem niemowląt urodzonych o czasie nie dają się bezpośrednio uogólnić na populację wcześniaków, biorąc pod uwagę znaczne różnice w po urodzeniowym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze i neurorozwojowy profil ryzyka.

Niewiele badań prowadzono tak długo- ze względu na koszty badania były zwykle ograniczone maksymalnie do roku, obejmowały małe grupy badanych dzieci. Tym razem przebadano podczas 7 letniej obserwacji finalnie 586 dzieci urodzonych przed 33. tygodniem ciąży w 5 australijskich ośrodkach okołoporodowych.
W tym dużym, podłużnym 7- letnim badaniu wcześniaków urodzonych przed 33. tygodniem ciąży odkryto, że wyższe spożycie mleka matki podczas hospitalizacji na OIOM-ie wiązało się z wyższym IQ, lepszymi osiągnięciami w nauce w czytaniu i matematyce oraz mniejszą liczbą zgłaszanych przez rodziców objawy ADHD w wieku szkolnym, szczególnie związanych z koncentracją uwagi.

Badacze dużą wagę przywiązywali do oznaczania dokładnej dawki mleka matki, jaką dostawało dziecko, a także długości czasu karmienia mlekiem matki po wyjściu ze szpitala, i przedstawili dowody, że hospitalizacja na OIOM-ie jest szczególnie wrażliwym okresem dla wczesnego rozwoju mózgu związanego z ekspozycją żywieniową.

Korzystne powiązanie mleka matki z wynikami neurorozwojowymi w wieku szkolnym jest biologicznie uzasadnione, gdy ujęte jest w paradygmacie rozwojowych początków zdrowia i choroby oraz w kontekście zwiększającej się liczby badań opisujących niezliczone potencjalnie korzystne składniki odżywcze i nieodżywcze bioaktywne w mleku ludzkim.

Związki te były silniejsze w przypadku niemowląt urodzonych przed 30. tygodniem tygodnia, co sugeruje, że niemowlęta, które są mniej dojrzałe, mogą odnieść szczególnie duże korzyści z karmienia mlekiem matki po urodzeniu. Wyniki te potwierdzają zalecenia organizacji krajowych i międzynarodowych, że mleko matki powinno być podstawową dietą dla niemowląt urodzonych przedwcześnie.

Takie odkrycia są impulsem do podejmowania przez nasz szpital kolejnych działań wspierających , promujących i chroniących laktacje u kobiet, szczególnie u mam przedwcześnie urodzonych dzieci. Od listopada w naszym szpitalu jest jeszcze więcej pomocy dla mam ze strony powiększonego grona konsultantek laktacyjnych!

 


*badanie: Associations of Maternal Milk Feeding With Neurodevelopmental Outcomes at 7 Years of Age in Former Preterm Infants, July 2022, JAMA Network Open 5(7), Mandy B. Belfort, MD, MPH1; dr Emma Knight2,3; Shikha Chandarana, MS4,5; i inni

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore