Jesteś tutaj: Start / Porody / Czat z położnikiem

Czat z położnikiem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Zapraszamy na czat z położnikiem/położną !

Termin następnego czatu: 12.04.2022 godz.10:00. Pokój będzie otwarty do godz.11:00. Proszę się logować jako Gość.

Najbliższy rozmowę z Państwem poprowadzi lekarz położnik dr n.med. Zbigniew Saczko.

Temat przewodni najbliższego czatu: Brak tematu przewodniego

Pacjentki ciężarne będą mogły otrzymać od naszej położnej porady dotyczące m.in. stylu życia, diety w ciąży, przyjęcia do naszego szpitala, porodu itp.

Zachęcamy do obecności na czacie aby uzyskać dodatkowe informacje i odpowiedzi na nurtujące Panie pytania..

Dotychczasowe pytania i odpowiedzi znajdują się poniżej okienka chatu. Zapraszamy do lektury.

Artykuły

Najczęściej zadawane pytania

21 lipca 2021

Najczęściej zadawane pytania z poprzednich czatów:

Czy w momencie, gdy osoba towarzysząca przy porodzie nie jest zaszczepiona przeciwko Covid-19, ale ma negatywny wynik testu, możliwy jest poród rodzinny ?
Wykonujemy test na miejscu, jeśli wynik jest negatywny, nie ma przeciwwskazań do uczestnictwa partnera w porodzie rodzinnym. Najlepszą sytuacją jest niewątpliwie dwukrotne zaszczepienie.

Czy ojciec może kangurować dziecko po cięciu cesarskim ?
Tak, ojciec ma możliwość kangurowania dziecka po cięciu, wręcz do tego zachęcamy. Oczywiście jeśli stan dziecka na to pozwala.

Czy istnieje możliwość wykupienia dedykowanej położnej do porodu ?
Nie ma takiej możliwości.

Czy Pacjentce rodzącej, która nie jest zaszczepiona wykonuje się test na Covid-19 ?
Tak, przy przyjęciu każdej Pacjentce wykonujemy test antygenowy.

Jeśli Pacjentka jest po pierwszej ciąży rozwiązanej przez cesarskie cięcie, czy podczas przyjazdu do szpitala zostanie zapytana o to, czy chce rodzić siłami natury czy ponownie przez cesarskie cięcie ?
Po zgłoszeniu się do szpitala Pacjentka zostanie zapytana czy wyraża chęć próby porodu siłami natury oraz o to jakie były wskazania do zabiegu operacyjnego przy rozwiązaniu poprzedniego porodu. Określimy jakie mogą być zagrożenia po Pani decyzji zarówno przy porodzie fizjologicznym jak i przy rozwiązaniu operacyjnym.

Po jakim czasie od cesarskiego cięcia następuje pionizacja i jaki jest czas hospitalizacji ?
Pionizacja następuje w zależności od kondycji pacjentki, preferujemy jak najszybsze uruchomienie. Czas hospitalizacji - do momentu kiedy dziecko jest zaszczepione i nie wymaga leczenia - zwykle około 3 dób.

Czy do porodu rodzinnego potrzebna jest wizyta u Ordynatora? I kiedy najlepiej zgłosić ?
Wraz z ustępowaniem skutków pandemii będziemy starali się doprowadzić do sytuacji gdy partner rodzącej w każdej sytuacji położniczej, będzie mógł znajdować się blisko niej. W chwili obecnej zapraszamy na spotkanie informacyjne z Ordynatorem, na którym udzielane są odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące porodu rodzinnego. Na takie spotkanie najlepiej zgłosić się do 37 tygodnia ciąży.

Czy mąż może być obecny przez cały czas porodu czy dopiero kiedy rodząca osiągnie 7cm rozwarcia ?
Przez cały okres porodu mąż może być obecny, natomiast w wypadku rozwiązania operacyjnego, nie może przebywać na sali operacyjnej. Obecność partnera nie może być warunkowana rozwarciem, m.in. z uwagi na fakt, że różny jest czas trwania porodu u pierwiastki i wieloródki. Obecność partnera jest pożądana w momencie kiedy jesteśmy przekonani o tym, że obecna akcja porodowa zakończy się porodem.

Czy podczas przyjęcia, Pacjentka powinna zgłosić chęć skorzystania ze znieczulenia ?
Przy przyjęciu na blok porodowy wręcz prosimy o przedstawianie swoich oczekiwań. Znieczulenie epiduralne wykonywane jest w naszym Szpitalu i jest dostępne przez całą dobę.

W jakim czasie podaje się znieczulenie epiduralne ? Czy można je podawać jeszcze w trakcie akcji porodowej jak już się zaczną skurcze ?
Znieczulenie epiduralne, żeby nie osłabić czynności skurczowej, powinno zostać podane w rozwiniętej czynności porodowej.

Który termin porodu jest bardziej miarodajny ? Ten wyznaczony z ostatniej miesiączki czy z badania USG II trymestru ?
Termin porodu, który zależy od wielu czynników, określa się zarówno na podstawie informacji o ostatniej miesiączce jak i cyklicznych badań ultrasonograficznych wykonanych w I, II i III trymestrze.

Czy istnieje możliwość, aby mąż był obecny przy kobiecie i dziecku do 2 godzin po porodzie ( nie uczestnicząc stricte w porodzie) ?
Tak istnieje taka możliwość, taką prośbę należy zgłosić przy przyjęciu do szpitala.

Jak obecnie wygląda procedura zapisu na CC w przypadku ciąży mnogiej ? Kiedy zgłaszać się ze skierowaniem i ile dni wcześniej następuje przyjęcie ? Jak w skrócie wygląda opieka po CC w takim przypadku ? Ile trwa okres pobytu w szpitalu w przypadku dobrego stanu dzieci i mamy ? Czy coś zmieniło się względem odwiedzin/ kangurowania przez ojca? Jak to kangurowanie przebiega i ile trwa ?
Jest szereg czynników wpływających na termin przyjęcia. Wspólnie decyduje o tym lekarz prowadzący ciążę i lekarz konsultujący w Izbie Przyjęć. Ciąża bliźniacza nie warunkuje okresu pobytu lecz stan zdrowia dzieci. W chwili obecnej szpital, ze względów epidemiologicznych, nie wznowił odwiedzin. W przypadku ich przywrócenia niezwłocznie Państwa poinformujemy. Kangurowanie nie jest zależne  od tego czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga i trwa do 2 godzin w zależności od stanu zdrowia dzieci.

Czy do porodu rodzinnego nie jest już potrzebna pieczątka od Ordynatora ?
Tak, do porodu rodzinnego nie jest wymagane wcześniejsze spotkanie z Ordynatorem lub lekarzem izby przyjęć, ani potwierdzenie formalne jego odbycia (pieczątka). Pacjentka w dniu porodu zgłasza się do izby przyjęć i wtedy informuje personel szpitala o chęci odbycia porodu rodzinnego.

Czy osoba towarzysząca może być obecna od momentu przyjęcia przez cały czas trwania porodu ? Jeśli tak, czy musi mieć jakieś ubranie na zmianę ?
Osoba towarzysząca będzie zaproszona do uczestniczenia w porodzie przez personel bloku porodowego  w momencie rozwijającej się akcji porodowej. Wszelkie procedury włącznie z ubiorem określone są na stronie internetowej szpitala : http://falkiewicza.pl/p,113,porody-rodzinne

Kiedy należy zgłosić się do szpitala jeżeli termin porodu minie ? Czy zawsze jest to 7 dni po terminie ?
Jest wiele czynników warunkujących czas zgłoszenia się do szpitala po terminie porodu. Powinno to być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę i lekarzem izby przyjęć szpitala. Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi innych wskazań do wcześniejszej hospitalizacji, zapraszamy 7 dni po terminie.

Czy można zarezerwować miejsce na porodówce i czy przed porodem należy wcześniej przyjechać i się "zapisać" ?
Kobieta rodząca zgłasza się do Izby Przyjęć, nie ma konieczności wcześniejszego wyrażenia woli porodu w naszym szpitalu.

Czy istnieją określone wymiary miednicy uniemożliwiające poród siłami natury ? Czy na podstawie tych wymiarów może być dokonana decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia ? Czy zawsze w takim przypadku jest podejmowana próba porodu siłami natury ?
Każda rodząca zgłaszająca się do szpitala celem porodu ma mierzoną miednicę i wykonywane badanie ultrasonograficzne celem określenia ewentualnie  istniejącej niewspółmierności porodowej czyli wymiarów miednicy do wielkości płodu. Ma to służyć do podjęcia decyzji o sposobie rozwiązania ciąży.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-06-17
Data publikacji:2021-06-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10313