Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę?

Decyzja o macierzyństwie powinna być gruntownie przemyślana, a przygotowania do zajścia w ciążę najlepiej zaplanować już 12 miesięcy przed poczęciem. Kobieta powinna udać się na wizytę kontrolną do ginekologa i powiadomić lekarza o swoich planach. Dzięki odpowiednim przygotowaniom można zwiększyć szansę zapłodnienia oraz zmniejszyć ryzyko niepowodzenia we wczesnym okresie ciąży.
Bardzo ważna jest zmiana stylu życia, poprawa kondycji fizycznej, opanowanie stresu i zmiana nawyków żywieniowych. Zmiany zachowań w okresie przedkoncepcyjnym mają na celu przygotowanie matki oraz ojca do poczęcia i narodzin zdrowego dziecka oraz zminimalizowanie niektórych dolegliwości pojawiających się w okresie ciąży.

Przygotowanie do zajścia w ciążę powinno obejmować szereg działań i aktywności. Do najważniejszych należą:

  • kontrolna wizyta u ginekologa i stomatologa
    Bardzo ważną decyzją jest wybór zaufanego ginekologa, który będzie sprawował opiekę nad kobietą zarówno w trakcie przygotowania do ciąży jak i w czasie jej trwania. Niezmiernie istotne jest zaufanie do lekarza prowadzącego, ponieważ niweluje to stres związany z wizytami w gabinecie. Bardzo istotna jest także kontrolna wizyta u stomatologa. Należy rozpocząć leczenie ognisk próchnicy już w okresie przedkoncepcyjnym z uwagi na wymagane w większości przypadków wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które może mieć negatywny (teratogenny) wpływ na płód.

  • właściwe odżywianie kontrola masy ciała i rezygnacja z używek
    Należy zwrócić szczególną uwagę na normalizację masy ciała. Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą być przyczyną niepowodzeń. Należy prowadzić zdrowy tryb życia ze szczególną uwagą o dbałość spożywanych posiłków, zapewniających odpowiednią liczbę kalorii właściwą dla danej masy ciała oraz bogata w witaminy, mikro- i makroelementy. Przyszli rodzice powinni pamiętać o całkowitym zaprzestaniu stosowania wszelkich używek.

  • aktywność fizyczna
    Aktywność fizyczna jest zalecana kobietom, zarówno w okresie przedkoncepcyjnym jak i w okresie ciąży. Dzięki regularnym ćwiczeniom zmniejsza się poziom stresu oraz polepsza się ogólna kondycja kobiety.

  • przyjmowanie kwasu foliowego
    Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

  • szczepienia
    W ciąży można bezpiecznie podawać szczepionki inaktywowane. Zaleca się szczepienie przeciw
    grypie oraz przeciw krztuścowi szczepionką przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.

  • zapewnienie odpowiedniego środowiska dla rozwoju ciąży

Należy unikać stresu i zapewnić odpowiednie środowisko w miejscu pracy. Niektóre zawody wiążą się ze szczególnym zagrożeniem dla kobiet w okresie okołokoncepcyjnym, związanym z działaniem różnych czynników teratogennych szkodliwych w pierwszych tygodniach ciąży.

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore