Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Pierwsze dni noworodka

Pierwsze dni noworodka – to właśnie w tym momencie mamy najczęściej zdają sobie sprawę z tego, że czekają je nowe wyzwania związane z opieką i pielęgnacją noworodka. Personel szpitala w tym trudnym dla nich okresie wspiera mamy poprzez edukację merytoryczną jak i instruktarz połączony z pokazem czynności pielęgnacyjnych.

Jakie obawy najczęściej towarzyszą świeżo upieczonym mamom przebywającym w naszym oddziale?

NIEPOKÓJ PRZED PRZEWINIĘCIEM, PRZEBRANIEM I PODNOSZENIEM NOWORODKA
Położne udzielają mamom wsparcia, pokazują sposoby przewijania, bezpiecznego przenoszenia noworodka, układania na brzuszku, kontrolowaniem położenia główki, itp. czynności, oraz prowadzą systematyczną edukację pacjentek.

NIEPOKÓJ O WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ POKARMU
Najważniejsza jest edukacja laktacyjna pacjentek, pomoc w przystawianiu do piersi, ewentualna stymulacja laktacji laktatorem. W istotniejszych problemach umożliwienie kontaktu z doradcą laktacyjnym.

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA PĘPKA
Pielęgnacja pępka wielu mamom wydaje się trudnym elementem codziennej higieny. Nie ma w niej jednak nic, czego należy się obawiać. Istotne jest by skóra w tym miejscu była całkowicie sucha, co pozwoli uniknąć ewentualnych podrażnień czy infekcji. Należy obserwować pępek i wygląd skóry wokół, pod względem zabarwienia, ewentualnego pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, czy obrzęku wokół pierścienia pępkowego. Zapewnić dostęp powietrza.

PIELĘGNACJA PUPY NOWORODKA
Odpowiednia pielęgnacja pupy noworodka to najlepszy sposób na uniknięcie odparzeń i pieluchowego zapalenia skóry. Higiena okolic pieluszkowych powinna być elementem nie tylko każdej kąpieli, ale przede wszystkim zmiany pieluszki. Podczas przewijania dziecka można korzystać z chusteczek nawilżanych, które umożliwiają szybkie pozbycie się zabrudzeń ze skóry lub z płatków kosmetycznych zmoczonych w wodzie z delikatnym płynem do mycia. Istotne jest, by skóra była czysta, ale także sucha przed założeniem pieluszki.

NADMIERNY SPADEK MASY CIAŁA
Główną jego przyczyną jest utrata wody, która następuje przez parowanie, oddanie smółki i moczu,
wydalenie płynu płucnego, wysychanie pępowiny, wchłanianie mazi płodowej, a także ograniczone
przyjmowanie płynów. Na ten stan rzeczy może mieć również wpływ ograniczona produkcja pokarmu matki w pierwszych dobach po porodzie. Należy przekonywać mamę aby unikała przegrzewania noworodka i jak najwcześniej i najczęściej przystawiała dziecko do piersi.

POJAWIENIE SIĘ RUMIENIA NOWORODKOWEGO
Tzw. rumień toksyczno-alergiczny. Mamy często pytają o zmiany na skórze nim spowodowane.
Początek występowania tego zaburzenia obserwuję się pomiędzy 24.-48. godziną po porodzie u
dużej części noworodków. Jest to wysypka złożona z różnie nasilonych zmian, zwykle
grudkowatych, ustępują zazwyczaj samoistnie w ciągu tygodnia.

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore