Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Kangurowanie noworodka - kluczowe dla rozwoju mózgu dziecka

Wszyscy wiemy jak ważne jest przytulanie – zwłaszcza kontakt bezpośrednio skóra do skóry dziecka i opiekuna (kangurowanie), które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i uspokaja dziecko (i opiekuna).

Ale czy wiecie, że kontakt skóra do skóry pomiędzy matką a noworodkiem jest kluczowy dla optymalnej regulacji rozwoju mózgu we wczesnym niemowlęctwie?

Zbadali to naukowcy z Florida Atlantic University (opis tego badania pokazał się dwa lata temu*) W badaniu wzięło udział 30 par matka-dziecko. Naukowcy podzielili mamy na dwie grupy- w pierwszej grupie mamy zostały przeszkolone w kangurowaniu. Mamy miały kangurować dziecko codziennie przez co najmniej godzinę przez sześć tygodni. Mamy w grupie kontrolnej zostały za to przeszkolone w prawidłowym karmieniu. Po 3 miesiącach trwania eksperymentu, zbadano elektryczną aktywność mózgów dzieci za pomocą EEG. Zbadano także poziom oksytocyny w moczu matki i dziecka, okołoporodowo i po 3 miesiącach. Dodatkowo badacze sprawdzili jak dzieciom rośnie poziom kortyzolu, hormonu stresu, po kontakcie ze stresującym bodźcem, gdy dzieci miały 3 miesiące.

Co się okazało?

Wśród kangurowanych dzieci zaobserwowano aktywację w czołowych obszarach mózgu po lewej stronie. Naukowcy przeprowadzający badanie interpretują to jako wskaźnik zachodzącego procesu optymalnego rozwoju mózgu dziecka. Stwierdzili też zwiększony poziom oksytocyny, zwanej "hormonem przywiązania", u kangurujących mam i ich dzieci, a także zmniejszoną reakcję na stres.

Kieda można zacząć w taki właśnie sposób wspierać Maluszka i jego rozwijający się mózg?

- gdy tylko dziecko się urodzi!

Dotyczy to zarówno porodu siłami natury jak i porodu z zastosowaniem cesarskiego cięcia (jeżeli z ważnych powodów medycznych nie może robić tego mama, może zastąpić ją tato.

A potem - w wygodnej dla mam po każdym rodzaju porodu pozycji fizjologicznej (w jakiej pomagają się mamie ułożyć nasze panie położne), leżenie i odpoczywanie z przytulonym śpiącym noworodkiem, zalecane jest bez ograniczeń.

W domu można rozszerzyć krąg „przytulaczy” o kolejne bliskie dziecku osoby- tatę, babcie, dziadków, bliskich członków rodziny, a także – przygotowane do tego – starsze rodzeństwo.



*J.S. Harding et al, Parent-Training with Kangaroo Care Impacts Infant Neurophysiological Development & Mother-Infant Neuroendocrine Activity. Infant Behavior and Development, 58, 2 2020

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore